زندگی نامه الحاج محمد جواد محسنی، صاحب امتیاز ارشد و نماینده تام الاختیار موسس دانشگاه خاتم النبین(ص)

drjawadmuhseniمحمد جواد محسنی فرزند بزرگ شیخ عبدالله محسنی و نوه ی ارشد حضرت ایت الله العظمی محسنی در شهر قندهار چشم به جهان گشود . وی در بستر علم و معرفت و در خانوده ی روحانیت رشد و تربیت حاصل نمود، پدر و پدر بزرگ وی از جمله مفاخر مجموعه حوزات علمیه و مدارس در افغانستان ، ایران و نجف به شمار می رفتند .

محمد جواد محسنی تحصیلات ابتدایی خود را دراواخر دهه شصت و دهه هفتاد در فضای مهاجرت به پایان رساند و تحصیلات متوسطه و دبیرستان را در کشور سوریه با عالی ترین درجه در رشته ی ریاضی – فیزیک تمام کردند. ایشان یک و نیم دهه از عمر خود را در کشور سوریه و دیگر بلاد عربی سپری نمود و به دلیل اینکه پدر ایشان شیخ عبدالله محسنی سفیر مقیم در سوریه و سفیر غیر مقیم در لبنان، اردن و قبرس از سوی دولت اسلامی افغانستان  (دوران ریاست جمهوری استاد برهان الدین ربانی ) مقرر شده بودند در کنار پدر ، علاوه بر رشد در بستر روحانیت و فراگیریِ دانش و مطالعات دینی ، از جو سیاسی ـ دیپلوماتیک نیز بهره های فراوان برد و به زبان عربی مسلط گشت . وی با مطالعه ی منابع غنی عربی و مصاحبت با بزرگان ادب و اندیشه ی بلاد عرب به اندوخته های خود همچنان می افزود .

محمد جواد محسنی پس از بازگشت به افغانستان در کنار سپری نمودن تحصیلات عالی در حوزه علوم سیاسی و حقوق ، اینبار در کنار پدربزرگ خود ، ایت الله العظمی محسنی مصدر خدمت به دین شد و از ابتدای احداث حوزه علمیه خاتم النبیین(ص) فعالیت مستمر داشت و از جانب ایشان بعنوان نماینده معظم له در پروژه احداث حوزه علمیه خاتم النبیین(ص) معین شد و تا پایان احداث این مرکز علمی بزرگ در این سمت ایفای وظیفه نمود و مصدر خدمات شایانی برای این مرکز بزرگ گردید.

زمانی که حضرت آیت الله العظمی محسنی رئیس شورای علمای شیعه افغانستان؛ با توجه به فضای تربیتی – آموزشی کشور تصمیم به احداث شبکه ی تلویزیونی گرفتند ؛ مجددا مناسب ترین گزینه برای مدیریت پروژه احداث شبکه ی تلویزیونی تمدن ، ایشان انتخاب شدند و وی موفق گردید تا با استفاده از اندوخته ها و تجارب فعالیت های فرهنگی – مدیریتی خود و با کسب فیض و مشورت های مستمر از محضر ایت الله العظمی محسنی شبکه تلویزیونی مدرن با تربیت نیروهای مجرب را طی یک سال راه اندازی و افتتاح نماید که اکنون نیز ایشان پس از نزدیک به یک دهه ریاست شبکه تلویزیون تمدن را برعهده داشته و توانسته است با استفاده از ارشادات پدر بزرگ گرامی شان و مدیریت قوی پرچمدار رسانه داری اسلامی در افغانستان باشد.

با توجه به دغدغه های ذهنی و علاقه وافر محمد جواد محسنی به فعالیت های نظام مند ، تئوریک و علمی  و تبدیل نمودن تفکر آرمانی و ایده آلی به فاز اجرایی و قابل لمس برای بهره برداری انسانی در جامعه جنگ زده افغانستان ، برنامه ی ایشان این بود که بهترین پایگاه برای جهاد فرهنگی و علمی ، دانشگاه می باشد.  به باور ایشان پاسخ به حربه هایی که علیه تفکر دینی در سطح منطقه و جامعه ی افغانستان به صورت غیرمستقیم جریان داشت ، با تکیه بر فعالیت تئوریک ، عمیق و ریشه ای تنها در ” دانشگاه ” جواب می داد و به نتیجه می رسید.  لذا بعد از تاسیس دانشگاه خاتم النبیین(ص) توسط حضرت ایت الله العظمی محسنی و تعیین خطوط و دورنمای علمی آن، اینبار محمد جواد محسنی، بحیث صاحب امتیازارشد و نماینده تام الاختیار موسس در دانشگاه خاتم النبیین(ص) ظاهر شد و رهبری دانشگاهی را با همکاری شخص آکادمیک و دانشمند کشور جناب داکتر سید عبدالقیوم سجادی آغاز نمودند . در این نوشته به برخی از اوصاف و فعالیت های ایشان به صورت گذرا اشاره می شود:

۱٫ مدیر خلاق

الحاج محمد جواد محسنی صاحب امتیاز ارشد و نماینده تام الاختیار مؤسس دانشگاه خاتم النبیین، توانسته است درسطح کلان مدیریتی دانشگاه خاتم النبیین، دراین هشت سال فعالیت، دانشجویان زیاد را  تقدیم جامعه نمایند و به اساس شعار تعهد و تخصص تلاش های شبانه روزی در راستای ظرفیت های کلان مدیریتی و رشد افراد مسلکی برای  جامعه نموده است، به عنوان نمونه  تغییر درکمیت و کیفیت عملکرد کارمندان دانشگاه، ارتقای ظرفیت کارمندان و نیرو های خدماتی دانشگاه، تغییر در لایحه حقوق و مزایای کارمندان وتثبیت آن جهت مشخص شدن وضعیت کاری آنها در دانشگاه، ایجاد چشم انداز روشنتر از آینده کاری آنها، برگزاری سلسله جلسات مشورتی با کارمندان و رویکرد مسلکی و تخصصی در استخدام نیروی کار جدید، از مهمترین محور های مد نظر مدیریت دانشگاه در رابطه با بهبود وضعیت اداری بوده است. برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت، تلاش برای شفاف سازی وظایف و عملکرد کارمندان در محیط کاری سایر اقدامات روی دست در این رابطه می باشد. همچنین راه اندازی نرم افزار اتوماسیون کامل اداری دانشگاه به عنوان مهمترین عامل در بهبود وضعیت اداری و مالی مد نظر است که در آینده نزدیک تحقق خواهد یافت.

۲٫ رئیس حفظ ونشر آثار حضرت آیت الله العظمی محسنی(دام ظله)

جناب الحاج جواد محسنی ریاست مرکز حفظ ونشر آثارحضرت آیت الله العظمی محسنی برای حفظ و نشرآثار حضرت آیت الله العظمی محسنی برنامه های زیر را در دستور کار دارند:

  • جمع آوری تمامی آثار معظم له _ صوتی، تصویری و نوشتاری.
  • چاپ ونشر آثار معظم له با اسلوب های چاپی جدید.
  • تحقیق و پژوهش حول آثار معظم له.
  • طبقه بندی آثار معظم له.
  • موضوع یابی از آثار و پیشکش آن موضوعات به دانشکده های مختلف دانشگاه خاتم النبیین جهت تدوین تحقیق پایانی و پایان نامه
  • حمایت از پژوهش های مختلف پژوهش گران در ارتباط با آثار معظم له.
  • موارد فوق برخی از برنامه های است که در دستور کار جناب الحاج محمدجواد محسنی رئیس حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی محسنی قرار دارد.

 

۳٫ رئیس رادیو و تلویزیون تمدن

تلویزیون تمدن در سال ۱۳۸۵ هجری خورشیدی توسط حضرت آیت الله العظمی محسنی تاسیس و با ریاست جناب الحاج جواد محسنی در بهار سال ۱۳۸۶ نشرات آزمایشی و در پائیز همان سال نشرات اصلی خود را آغاز کرد

۲ . اهداف نشراتی:  تلویزیون تمدن در راستای اعتلای فرهنگ اسلامی، تقویت وحدت ملی و اخوت اسلامی، دفاع ازحقوق اکثریت خاموش و در راستای حفظ منافع و مصالح علیای کشور فعالیت دارد.

۳ . حوزه جغرافیایی نشرات:  تمدن در اکثر ولایات مهم کشور از جمله: کابل، قندهار، هرات، ننگرهار، مزار شریف، بامیان و.. نشرات زمینی دارد. این شبکه از طریق ماهواره Express Am22  و فرکانس ۱۱۱۷۵  ver    ۳/۴در اروپا، آسیا و شمال آفریقا قابل دسترسی می باشد

۴ . فعالیت های نشراتی:  تلویزیون تمدن، نشرات ۲۴ ساعته و با توجه به اهداف نشراتی در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، معارف و آموزه های دینی، خبری، آموزشی، کودک و نوجوان نشرات دارد.

۵ . چارت تشکیلاتی:  این تلویزیون دارای بخش ها و مدیریت های مختلف است از جمله مدیریت اجرایی، مدیر مسئول، مدیریت تولید، مدیریت خبر، مدیریت پخش، مدیریت اداری-مالی، نظارت و برنامه ریزی، مدیریت فنی و.. هرکدام از این مدیریت ها نیز زیرمجموعه های مختلف و مرتبط با خود را دارند.

گذری بود به برخی از فعالیت های جناب الجاج محمد جواد محسنی در دهه اخیر.

آمریت فرهنگی_ تربیتی شعبه غزنی

اشتراک با دوستان: