پنجمین جشنواره تجلیل از دانشجویان برتر و آغاز سال تحصیلی۱۳۹۵ شعبه غزنی

میزان ۸, ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷:۱۵

سه شنبه بیست وهشتم ثور، پنجمین جشنواره تجلیل از دانشجویان برتر و آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۵ شعبه غزنی پوهنتون خاتم النبیین برگزار شد.

این محفل با حضور مهمانان، ریاست و وکلای شورای ولایتی، ریاست محکمه استیناف غزنی، ریاست سارنوالی غزنی، مسئولین اتاق های تجارت، اساتید و دانشجویان، در ساختمان شماره(۲)  این پوهنتون برگزار گردید.

مراسم با تلاوت آیات نور بخش وحی توسط قاری جوان حشمت الله صاحبی آغاز شد و سپس به احترام سرود ملی کشور حضار محفل، قیام نمودند و بعد از آن همه باهم به پیام جناب دکتر عبدالقیوم سجادی به مناسبت آغاز سال تحصیلی۱۳۹۵ و جشنواره تجلیل از دانشجویان برترسال تحصیلی۱۳۹۴ گوش سپردند.

سخنران اول محفل ریاست شعبه غزنی جناب استاد حبیبی بود، وی ضمن تشکر و قدردانی از مهمانان حاضر، در ابتدا سلام و تمنیات مسئولین پوهنتون جناب دکتر سجادی و جناب الحاج جواد محسنی را تقدیم حضار و دانشجویان نمود  و برای همه آنها آرزوی موفقیت کرد و افزود موفقیت در تمام عرصه های زندگی بخصوص تعلیم و تربیه عوامل متعدد دارد که به صورت گذرا به آن اشاره می شود:‌

۱٫ توکل به خداوند:‌ توکل به خداوند نقش اساسی در موفقیت تحصیلی و تعلیم و تربیه دارد، انسان نباید توجه اش به امکانات آموزشی، اساتید مجرب و استعداد خودش باشد، باید درکنار همه اینها به خداوند توکل نماید، انسان هر قدر دارای استعداد و امکانات مادی باشد، باید به خداوند برای موفقیت های بیشتر توکل نماید، خداوند بزرگ نیز  به پیامبرش توصیه کرده است هنگام که تصمیم گرفتی برای رسیدن به آن به خداوند توکل نماید.

۲٫ تعیین هدف:  یک محصل زمان که وارد پوهنتون می شود باید هدف از درس خواندن و انگیزه درس را داشته باشد، دانشجو برای رسیدن به اوج دانایی باید با هدف و انگیزه باشد وگرنه مثل شناگر می ماند که در وسط دریا به هر طرف دست و پا می زند، ولی سردرگم است راه نجات را نمی یابد، علاوه برآن‌ تنها تعیین هدف کفایت نمی کند باید نیت نیک یعنی خدمت به مردم نیز باشد.

۳٫ مذاکره و مباحثه:  محصل باید بعد از هر درس مذاکره و مباحثه نیز داشته باشد، درس را باید مورد بازبینی قرار دهد و با این کار هم مشکلات درسی را حل می شود وهم قوه بیان یک محصل قوی تر خواهد شد.

۴٫ نوت برداری:‌  بهترین گزینه برای یادگیری یک دانشجو نوت برداری است، دانشجویان باید تمام گفته های استاد را یاداشت برداری نماید وگرنه به مرور زمان از حافظه انسان پاک خواهد شد، روان شناسان می گوید  یافته های انسان در هفته اول ۹۵ درصد در ذهن انسان است، در هفته دوم ۸۵ درصد، درهفته سوم عکس هفته دوم یعنی ۱۵ درصد ودر هفته چهارم عکس هفته اول یعنی ۵ درصد مطالب در ذهن انسان می ماند وباقی فراموش می شود، پس نوت برداری در صنف درس، بهترین شیوه برای یاد گیری یک محصل است.

۵٫ استفاده از فرصت و وقت:  موفقیت یک محصل در گرو این است که از وقت و فرصت خوب استفاده نماید عمر اگر بی هوده مصرف شود  قابل برگشت نیست.

ریاست شعبه غزنی درادامه سخنانش افزود برنامه امروز برای تشویق و ترغیب دانشجویان برتر این پوهنتون دایر گردیده است، دانشجویان برتر ما از حمایت های مادی و معنوی برخوردار می باشند، که درطول سمستر از آن بهره مند خواهد شد.

استاد حبیبی رئیس شعبه غزنی گفت افتخار داریم که پوهنتون خاتم النبیین در سطح کشور از میان تمام پوهنتون های خصوصی کشور، یکی از چهار پوهنتون معیاری از سوی وزارت تحصیلات عالی انتخاب شده است، این نهایت توجه به کیفیت آموزش را در این پوهنتون می رساند، و برای ارتقای کیفیت بیشتر آموزشی کارهای زیادی انجام شده است که به صورت گذرا به آن اشاره می شود:‌

الف) کمیته تضمین کیفیت:‌  برای ارتقای کیفیت آموزشی دراین پوهنتون کمیته تضمین کیفیت تشکیل شده است که برای بالابردن کیفیت آموزشی این پوهنتون کار می کند .

ب) امضاء‌تفاهم نامه های همکاری:‌  تفاهم نامه های مختلف با کشورهای هند، اندونزیا و ایران جهت همکاری های علمی به امضا رسیده است، به اساس همین تفاهم نامه های همکاری در شعبه غزنی، درس های آنلاین برای دانشجویان دانشکده حقوق درس طب عدلی، دانشجویان دانشکده طب، درس جراحی و برای قابلگی نیز برخی از درس های مهم ارایه می شود و به همین زودی ها گروه از دانشجویان قابلگی ودانشجویان طب برای یک دوره عملی درخارج از کشور سفر خواهند نمود.

ج) ایجادسیستم شبکه ای:‌ در سمستر دوم سال تحصیلی ۱۳۹۵ امور محصلان این پوهنتون با استندرد های جهانی مجهز شده وبخش امور محصلان این پوهنتون به صورت شبکه ای خواهد شد، هر محصل خودش وارد شبکه شده کارهای ثبت نام و نیازمندی های آموزشی خود را بدون این که حضورا مراجعه نماید انجام خواهد داد .

د)‌ دوره ماستری درغزنی:  یکی از کارهای دیگر این پوهنتون، راه اندازی دوره ماستری برای متقاضیان دوره تحصیل ماستری درغزنی است که به زودی این دوره، چنانچه در پیام جناب دکتر سجادی نیز به آن اشاره شده بود راه اندازی خواهد شد.

ه) شفاخانه کدری:  ما به دانشجویان دانشکده طب و قابلگی خود وعده داده بودیم که شفاخانه کدری این پوهنتون راه اندازی خواهد شد، هم اکنون این وعده عملی شده است واین شفاخانه به صورت آزمایشی به فعالیت آغاز نموده و فعلا در خدمت مریضان مردم غزنی می باشد.

درخاتمه ریاست این پوهنتون جناب استاد حبیبی از دانشجویان خواست به این پوهنتون با دید ابزاری نگاه نکنند، به کیفیت آموزش و پژوهش که دراین پوهنتون وجود دارد توجه داشته باشد، تمام تلاش ما براین است که با بهترین امکانات و استادان با تجربه علمی و آموزشی درخدمت شما باشیم.

سخنران دوم این مراسم حمیدالله نوروز ریاست شورای ولایتی غزنی ضمن سپاس گزاری از مسئولین دانشگاه خاتم النبیین، گفت:‌ تعلیم و تربیت زیر بنای هر جامعه است، اگر به این دو گزینه توجه نشود به توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی دست نخواهد یافت،‌ تربیت قوای بشری متضمن آینده بهتر کشور است، ثبات دایمی جز در قلمروی قوای بشری امکان پذیر است.

رئیس شورای ولایتی غزنی گفت:‌ دانشگاه خاتم النبیین یکی از پیشرو ترین دانشگاه های کشور است که با معیار های استندرد جهانی ساز گار است، پس حضور این دانشگاه را درغزنی برای مردم یک نعمت بزرگ علمی و آموزشی است.

سخنران دیگر این محفل، ریاست محکمه استیناف غزنی بود، در قدم اول برای تمام کسانی که در رده برتر قرار گرفته است‌ تبریک گفت و افزود علم وایمان هر دو وسیله رسیدن به دانایی است وامروز این جشن دانایی که برگزار شده است برای همه شما تبریک باشد و خاتم النبیین پوهنتون است که دانایی در کنار ایمان و تعهد های علمی صورت می گیرد.

یکی از سخنرانان این محفل ریاست سارنوالی غزنی بود وی نیز از مسئولین پوهنتون خاتم النبیین بابت فعالیت های نیک در ولایت غزنی تشکر و قدردانی کرد و گفت سارنوالی در قسمت کارهای عملی در خدمت محصلین این پوهنتون است، همین تجربه های عملی سبب می شود تا درعرصه علمی وآموزشی توانا تر ظاهر شوند.

بخش دوم این محفل به اهدای لوح تحسین برای دانشجویان برتر این پوهنتون اختصاص داشت، دراین قسمت برنامه تعداد از دانشجویان که درطول سال با نمره های بالا سال تحصیلی ۱۳۹۴ را پشت سر گذاشته بودند لوح تقدیر گرفتند.

درپایان جادارد ازهمکاران فرهنگی که در بخش برگزاری خوب این محفل با ما کمک نمودند، سپاس و قدر دانی نمایم.

آمریت فرهنگی_ تربیتی غزنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *